Bota

Mbi 33 milionë njerëz të shëruar në botë nga COVID-19

Sipas Worldometers, aktive janë 11,479,063 raste. Rajoni më i goditur në botë nga COVID-19 mbeten Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 9,316,297 të infektuar, 235,159...

Bie thuajse çdo 5 vjet, historia e dhimbshme e Turqisë me tërmetet

Thuajse çdo 5 vjet, sipas një raporti të publikuar në prill të këtij viti nga Agjencia turke e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, ndodh...

Uragani “Zeta” shkakton vdekje e shkatërrim në disa zona të SHBA

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën dhe 2.1 milionë të tjerë kanë mbetur pa energji elektrike si pasojë e uraganit “Zeta” që goditi...

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi, 3 persona shpëtohen pas 17 orësh

Ka shkuar në 25 të vdekur dhe mbi 800 të plagosur bilanci në Turqi  i tërmetit të rëndë që goditi një ditë më parë...

Trump për sulmin në Francë: SHBA’të qëndrojnë me aleatin tonë më të vjetër

Presidenti i SHBA Donald Trump, të enjten shprehu solidaritet me Francën pasi një sulm me thikë në një kishë të Nisë vrau tre persona,...

Macron nxori 7 mijë ushtarë në rrugët e Francës: Ne nuk do të dorëzohemi

Presidenti francez Emmanuel Macron të enjten ka njoftuar se ka aktivizuar më shumë se dyfishin e ushtarëve për t’i vendosur në mbrojtje ndaj sulmeve...

Tensionet me SHBA e Tajvanin, Kina zgjeron flotën detare

Kina ka bërë të ditur se aeroplanmbajtësja e saj e dytë, Shandong, tashmë është bërë pjesë e flotës së saj detare. Televizioni shtetëror i...

Qeveria e re e Serbisë: Politika më e rëndësishme se profesionalizmi

Edhe dyshimet e fundit rreth kuadrit u sqaruan, pasi Partia Socialiste e Serbisë (SPS) njoftoi se zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i Arsimit, Shkencës...

Mbytet varka me 200 emigrantë pranë Senegalit

Organizata e Kombeve të Bashkuara bën me dije se të paktën 140 emigrantë kanë humbur jetën pasi një varkë që transportonte rreth 200 persona...