Ekonomi

Pandemia Korona: Fitime miliardëshe për koncernet e teknologjisë së informacionit

Amazon, Apple, Google dhe Facebook përfitojnë prej komportimit të përdoruesve dhe klientëve të reklamës në kohën e pandemisë Corona. 38 miliardë Dollarë (32,5 miliardë...

Kriza prek Bashkitë, më pak të ardhura në arkat e pushtetit vendor

Bashkitë po përballen me një situatë të paprecedentë për shkak të pandemisë së Covid-19, që ka krijuar probleme të mëdha për financat vendore. Sipas raportit...

Rukiqi: Kosova nuk po hapet në asnjë element ndaj Serbisë nga Mini-Shengeni

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, i ftuar në emisionin ‘Balkan Talks’ të televizionit ‘Euroneës Albania’, ka deklaruar se Kosova nuk hapet...

Gërxhaliu paralajmëron: Një izolim i dytë do të shkatërronte ekonominë e Kosovës

Ditët e fundit janë rritur ndjeshëm rastet me koronavirus në Kosovë. Vetëm gjatë ditës së sotme u regjistruan 284 raste të reja, situatë kjo që...

Denaj: Ky vit, më i vështiri për rritjen ekonomike

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, mori pjesë në Konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë, “Covid 19-Impakti në Ekonomi dhe Politikat e Bankës...

Solidaritet në kohë pandemie, restorantet në Itali dhurojnë ushqimin pas orës 18:00

Dhurimi i ushqimit të tepruar për më të pamundurit. Kjo është iniciativa solidare e një restoranti në Potenza që vendosi të bënte diçka për...

Debati për naftën, grevistja-Bejtjas: Kam shtetin rregullator, jeni fajtorët kryesorë

Grevistët e uzinës së Ballshit u përballën me zv.ministrin, Ilir Bejtja, në A2 Business. Prej 2 javësh, naftëtarët po kërkojnë pagat e prapambetura dhe...

Nëse keni biznes dhe nuk keni marrë ndihmë nga shteti, ministria e Financave iu sugjeron këtë gjë

Ministria e Financave fton bizneset që ende nuk e kanë bërë përditësimin e të dhënave të tyre në sistemin EDI të ATK-së që ta...

Përfundimi i autostradës Shkup-Bllacë pritet të ndodhë në vitin 2022

Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundëson lehtësimin...