Rajoni

Bregu: Integrimi i Romëve nuk duhet të jetë thjesht një çështje empatie por çështje parimi

“Integrimi i Romëve nuk duhet të jetë thjesht çështje empatie për një grup vulnerabël, por është çështje parimi për të trajtuar në mënyrë të...

Shpërthejnë shifrat në Rajon: Covid-19 jashtë kontrollit

Situata e pandemisë është përkeqësuar me ritme të shpejta në rajon. Gati 1.600 raste të reja raportoi Bosnje Hercegovina ku autoritetet shëndetësore po përballen me...

Greqia përballë fqinjëve

Nga Linda Karadaku Marrëdhëniet e Greqisë me fqinjët e saj kanë qenë problematike që nga pavarësia e vendit. Nënshkrimi I paktit greko-rumun në mars të vitit...

Albin Kurti i prekur nga Covid-19, Hoti: I uroj ta kalojë sa më lehtë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, rezulton i prekur nga Covid-19. Ai ka njoftuar vetë përmes një mesazhi në rrjetet sociale ku thotë se...

Kuvendi serb miraton qeverinë e re të Brnabiç: Nuk heqim dorë nga Asociacioni

Parlamenti i Serbisë, me 227 vota pro dhe 5 kundër votoi qeverinë e re të kryeministres, Ana Brnabiç, e cila do të ketë 21...

Vetëdorëzohet njëri nga personat e përfshirë në transferimin e 2 milionë eurove

Një person që ishte në arrati, i dyshuar për përfshirjen në transferimin e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës në një kompani...

Prej disa ditësh në arrati, mediat greke: Nënkryetari i Agimit të Artë po kërkohet edhe në Shqipëri

Zyrtarisht nënkryetari i Agimit të Artë Christos Pappas është i arratisur, ndërsa mediat greke raportojnë se policia është duke e kërkuar edhe në Shqipëri. Megjithatë ende...

ANALIZA: Zgjedhjet në SHBA, “përcaktuese” për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar sërish, pasi palët nuk po pajtohen për temën e...

Thaçi dhe Veseli në pritje, Gjykata e Hagës nuk jep detaje për aktakuzat

Gjykata Speciale nuk ka dhënë detaje nëse është ngritur aktakuzë ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Në një përgjigje...