Lëvizja e dështuar e Arsenalit për Diogo Jota

LIVERPOOL, ENGLAND - SEPTEMBER 28: Diogo Jota of Liverpool during the Premier League match between Liverpool and Arsenal at Anfield on September 28, 2020 in Liverpool, United Kingdom. Sporting stadiums around the UK remain under strict restrictions due to the Coronavirus Pandemic as Government social distancing laws prohibit fans inside venues resulting in games being played behind closed doors. (Photo by Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images)

Kjo lëvizje doli të jetë e qëlluar, me sulmuesin që ka zënë vend dhe është shndërruar në një futbollist shumë të rëndësishëm për skuadrën e Jurgen Klopp.

Por, rivalët e Liverpoolit, Arsenal, kanë qenë admirues të mëdhenj të sulmuesit që një kohë të gjatë.

Raportohet se Arsenal ishte përpjekur për transferimin e Jota që në vitin 2016, por sot ylli i Liverpoolit, atëkohë kishte zgjedhur Atletico Madrid, përcjell lajmi.net.

Pas një aventure të dështuar tek Atletico Madrid, Jota në vitin 2018 “këndelli” karrierën e tij, duke iu bashkuar Wolves.